PiK Plast - okna, drzwi, rolety, bramy garażowe

Lubin - 76 845 65 11

roleta okienna

Rolety okienne dają użytkownikowi budynku kilka korzyści: pomieszczenia zyskują dodatkową izolację termiczną, akustyczną i świetlną, dodatkowo stanowią one dodatkową przeszkodę dla potencjalnego włamywacza, zapewniają również odpowiednią do potrzeb atmosferę intymności. Rynek rolet oferuje kilka odrębnych rozwiązań technicznych, które różnią się od siebie sposobem montażu. Które z nich wybrać do naszego domu i jak je zamontować? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim, najlepiej jest zaplanować kupno rolet okiennych jeszcze na etapie powstawania budynku, a to ze względu na ich łatwiejszą instalację właśnie. Niektóre modele bowiem wymagają wcześniejszego przygotowania otworów okiennych (rolety nadstawne lub nadprożowe), podczas gdy inne przymocowuje się na zewnątrz, bezpośrednio do fasady (rolety natynkowe). Te ostatnie są stosunkowo najłatwiejsze do instalacji, można je bowiem montować w dowolnym momencie, także po zakończeniu budowy domu. Jeśli więc nie wymieniamy stolarki okiennej lub nie chcemy przygotowywać otworów w elewacji, korzystnie jest wybrać rolety natynkowe. To system, który jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem: rolety takie można instalować na elewacji domu już po obsadzeniu okien (napęd wprowadzony jest wtedy przez otwór w ścianie do wnętrza pomieszczenia), można również przykręcić je do lica ramy okiennej (napęd wprowadzamy poprzez ramę okienną), można również zainstalować taką roletę we wnęce okiennej (z odwróceniem skrzynki i pancerza, pamiętając o równoczesnym wprowadzeniu prowadnic pancerza). Montowanie rolet natynkowych do elewacji najłatwiejsze jest w przypadku instalacji do ściany jedno- lub trójwarstwowej, robi się to wtedy przy pomocy kołków instalacyjnych, W przypadku zaś ścian dwuwarstwowych niezbędne stanie się zastosowanie długich kotew, warstwa izolacyjna elewacji nie może pełnić bowiem funkcji nośnej dla systemu rolet zewnętrznych. A jak instalować rolety nadprożowe i nadstawne? Jak wykonać otwory pod zabudowę skrzynek? Zapraszamy do drugiej części naszego mini-poradnika.

Rolety nadstawne i nadprożowe

Rolety nadstawne to takie, które instaluje się podczas obsadzania stolarki okiennej, na etapie budowy obiektu lub przy okazji wymiany stolarki otworowej. Do konstrukcji ramy okiennej przytwierdzić należy prowadnicę (profil adaptacyjny), na którą przykręca się zawierającą mechanizm rolety skrzynkę. Całość światła otworu okiennego powinna być powiększona o wymiary skrzynki. Mocowanie górne zestawu (szczególnie na środku w szerszych oknach) jest bardzo ważne, bo odpowiada za stabilne utrzymanie okna przy naporze wiatru, dlatego roleta nadstawna powinna być dobrze zakotwiona w nadprożu. Ewentualną pozostałą spoinę montażową nad skrzynką można wypełnić pianką izolacyjną lub zabezpieczyć wcześniej taśmą rozprężną. Prowadnice pancerza rolety można przytwierdzić bezpośrednio do ramy, można również do wewnętrznej strony ścianek osłonowych. Należy przykręcić je po założeniu profilu adaptacyjnego pamiętając, by nie dokręcać nypli do samego końca, co umożliwi wsunięcie prowadnicy i pozwoli jej pracować, także pod wpływem czynników atmosferycznych. Prowadnice można dodatkowo zabezpieczyć od zewnątrz silikonem.

W przypadku montażu rolet nadprożowych należy przygotować nadproże, które będzie podniesione, otwór okienny również musi być powiększony o rozmiary skrzynki montowanej bezpośrednio nad oknem. Im wyższe okno, tym skrzynka będzie większa i tym większy otwór. Należy zapewnić sobie dodatkowe miejsce (przynajmniej 2-3 cm) na docieplenie nadproża od strony pleców i wierzchu skrzynki, inaczej stworzy się mostek termiczny i zimno będzie przenikać do wnętrza pomieszczenia. Można spróbować wysunąć okna w stronę elewacji, dzięki czemu grubość izolacji na plecach skrzynki zwiększy się. Należy to zaplanować jednak jeszcze w trakcie projektu domu. Samą uzbrojoną skrzynkę montuje się do konstrukcji muru przy pomocy zaprawy murarskiej lub pianki montażowej, licując ją z elewacją budynku.

ZAPRASZAMY

Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 17:00

PiK Plast Piotr Janik
ul. Szpakowa 15
59-300 Lubin