PiK Plast - okna, drzwi, rolety, bramy garażowe

Lubin - 76 845 65 11

 

Drzwi to jeden z najczęściej i najbardziej intensywnie eksploatowanych elementów w większości domów czy mieszkań. Są narażone na oddziaływanie mechaniczne, zabrudzenia, a także naturalne procesy przyczyniające się do ich niszczenia. Warto zatem dowiedzieć się, jak właściwie czyścić i konserwować drzwi.

Sposoby skutecznego czyszczenia i konserwacji drzwi

Właściwe czyszczenie i konserwacja drzwi zależy przede wszystkim od tworzywa, z jakiego zostały wykonane.

  • Drzwi drewniane powinny być oczyszczane preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Najlepiej sprawdzają się środki o konsystencji mleczka lub pasty. Jeśli chcemy odświeżyć tego rodzaju drzwi lub zmienić ich kolor, wystarczy pomalować je lakierem lub specjalną farbą do drewna. Lakier do odświeżenia naturalnego koloru drewna powinien być dobierany w odcieniu nieco jaśniejszym niż poprzedni. Modele użytkowane przez wiele lat, które wymagają dodatkowej renowacji, można oszlifować, oczyścić, a następnie pomalować bejcą lub lakierem koloryzującym.
  • Drzwi PCV podobnie jak okna PCV są stosunkowo łatwe w czyszczeniu i konserwacji, o czym piszemy na naszym blogu w rozdziale pt. jak dbać o okna PCV (link). Zabrudzenia można bez większych problemów zmyć letnią wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego. Do codziennej pielęgnacji nie należy jednak stosować agresywnych preparatów o wysokim stężeniu alkoholu, octanu czy rozpuszczalników, które mogą rozpuszczać tworzywo lub okleinę (w przypadku drzwi kolorowych) i pozostawić trwałe uszkodzenia na powierzchni drzwi. Niestety zniszczonych drzwi PCV nie da się skutecznie odnowić tak jak w przypadku drzwi drewnianych. Niewielkie uszkodzenia można retuszować specjalnymi flamastrami w kolorach oklein lub w przypadku okien białych kosmofenem występującym też pod nazwą fenosolu. Nie zawsze jednak takie działanie przynosi oczekiwane rezultaty zwłaszcza przy głębokich zarysowaniach.
  • Drzwi aluminiowe i z włókna szklanego są nieco mniej popularne. Cechuje je jednak niezwykła trwałość i wytrzymałość. Nie wymagają właściwie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Zabrudzenia można z łatwością zmyć wilgotną szmatką nasączoną delikatnym detergentem.

ZAPRASZAMY

Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 17:00

PiK Plast Piotr Janik
ul. Szpakowa 15
59-300 Lubin