PiK Plast - okna, drzwi, rolety, bramy garażowe

Lubin - 76 845 65 11

 

Odpowiednie zabiegi oczyszczania i konserwacji okien PCV zapewniają długie i bezproblemowe użytkowanie, a także przyczyniają się do tego, że okna przez długi czas prezentują się jak nowe. Warto zatem dowiedzieć się, jakie środki do mycia stosować oraz kiedy i jak konserwować okna PCV.

Środki do mycia szyb

Szyby w oknach PCV można myć większością ogólnie dostępnych środków do czyszczenia szkła. Nie można jednak stosować żadnych substancji trących czy past, które mogą powodować niemożliwe do usunięcia zarysowania. Nie należy zdrapywać mocnych zanieczyszczeń ostrymi narzędziami. Jeśli szyby są bardzo silnie zabrudzone, najpierw powinniśmy je obficie zmoczyć wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie wielokrotnie przecierać miękką szmatką, powtarzając czynność aż do uzyskania oczekiwanego efektu. W przypadku zabrudzeń klejami, piankami lub innymi środkami odpornymi na rozpuszczenie w wodzie, można zwilżyć białą szmatkę lub ręcznik papierowy benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem (np. acetonem) i kilkukrotnie przetrzeć zabrudzenie.

Jak konserwować okucia, ramy i uszczelki w oknach PCV?

Oprócz mycia szyb bardzo ważna jest również właściwa konserwacja innych elementów konstrukcyjnych okien PCV. Co roku należy smarować elementy okucia, w celu zapewniania im lekkiego działania i zapobiegania przedwczesnemu zużyciu. Najlepiej nadaje się do tego smar lub olej maszynowy, Należy jednak zwracać uwagę, by produkty tego rodzaju nie zawierały w swoim składzie żywic lub kwasów. Polecamy środki smarujące w sprayu, z plastikową rurką, która ułatwia aplikację w trudnodostępnych miejscach.

Ramy okien PCV powinny być przecierane środkami czyszczącymi podczas mycia szyb. Również i w tym przypadku nie można zdrapywać mocnych zabrudzeń ostrymi narzędziami, takimi jak szpachelki czy noże, ponieważ można w ten sposób uszkodzić ramę. Na rynku dostępne są też komplety kosmetyków, w skład których wchodzi mleczko do czyszczenia ram  okien PCV.

Uszczelki w oknach PCV wykonane są z wytrzymałego tworzywa EPDM odpornego na starzenie się czy oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pamięć kształtu uszczelki z pewnością wydłuża przesmarowanie jej wazeliną techniczną. Zabieg taki powinno się wykonywać raz na rok w okresie jesiennym. Zazwyczaj uszczelki nie są zgrzewane z profilem okiennym, więc jeśli dochodzi do ich uszkodzenia lub zużycia, można  je w prosty sposób wymienić. Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo je zidentyfikować i wymieniać w komplecie czyli uszczelkę w ramie i uszczelkę w skrzydle.

Gdy planujemy remont domu czy mieszkania, należy dodatkowo zabezpieczyć okna przed ewentualnymi zabrudzeniami, stosując np. folię ochronną. Zwłaszcza górne płaszczyzny skrzydeł najbardziej narażone są na niewidoczne z poziomu oczu zapylenia i zabrudzenia.

Po kilku kilkunastu latach części plastikowe, takie jak osłonki zawiasów czy plastikowe klamki w zasadniczy sposób różnią się barwą od ram czy skrzydeł okiennych (żółkną). Dla osób o dużej wrażliwości estetycznej polecamy także ich wymianę. Nie jest ona szczególnie kosztownym zabiegiem, a przywraca oknom pierwotny wygląd.

ZAPRASZAMY

Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 17:00

PiK Plast Piotr Janik
ul. Szpakowa 15
59-300 Lubin