PiK Plast - okna, drzwi, rolety, bramy garażowe

Lubin - 76 845 65 11

Czym jest PU SAFE?
PU Safe to farba, dzięki której w prosty sposób możemy uszczelnić styk okno-mur wypełniony pianką poliuretanową, jednocześnie zabezpieczając ją przed korozją pod wpływem UV. Niemiecki producent firma Thermoshield gwarantuje w tym zakresie bardzo dobre właściwości użytkowe szczeliny dylatacyjnej przy zastosowaniu na piankę powłoki Pu Safe deklarując:

Wodoszczelność: E1350,
Przepuszczalność powietrza: kl. 4,
Odporność na UV 5 lat.

To produkt zaprojektowany i dedytkowany właśnie do naszych rozwiązań czyli jako powłoka uszczelniająca szczelinę dylatacyjną wypełnioną pianką poliuretanową między ramą okienną lub drzwiową a murem. 

Uważamy, że jest to bardzo ciekawa alternatywa do stosowanych obecnie w technice "ciepłego montażu" folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych oraz taśm rozprężnych. Dlaczego? Oto kilka argumentów:

1. Prostota wykonania uszczelnienia - w zasadzie sprowadza się do ścięcia nadmiaru pianki i pomalowania jej farbą PU Safe. (dokładność z pewnością ma tu duże znaczenie). Jest na tyle prosta, że z pewnością wielu inwestorów indywidualnych może wykonać uszczelnienie we własnym zakresie. 
2. Niskie koszty - niewygórowana cena farby w przeliczeniu na 1mb obwodu okna oraz krótki czas potrzebny do jej zastosowania.
3. Brak konieczności tynkowania otworów przed montażem. Oczywiście wydajość farby oraz szczelność połączenia w takim przypadku pewnie będzie niższa, ale coś za coś.
4. Farbę można nakładać po montażu okien - w niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie ma koniczności odraczania montażu, a farbę można zaaplikować w póżniejszym czasie. Nadmiar pianki zostaje ścięty przed malowaniem, a minimalna korozja wierzchniej powłoki w krótkim czasie nie spowoduje utraty jej właściwości. Ponadto PU Safe ma zdolność wytransportowania wilgoci z pianki do otoczenia.
5. W przypadku wymiany okien często z przyczyn technicznych nie można zastosować folii, a PU Safe z uwagi na jej płynną konsystencję może być wykorzystana.


-----------------------------------------------------------
roleta okienna

Instalacja rolet okiennych daje właścicielowi budynku kilka korzyści: pomieszczenia zyskują dodatkową izolację termiczną, akustyczną i świetlną, do tego okna są o wiele lepiej zabezpieczone przed wtargnięciem intruzów, zapewniają również odpowiednią do potrzeb atmosferę intymności. Jednak rynek rolet oferuje kilka odrębnych rozwiązań technicznych, które różnią się od siebie rodzajem instalacji. Które z nich wybrać do naszego domu i jak je zamontować? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Okna dachowe na poddaszu przyczyniają się do tego, że wnętrze jest doskonale doświetlone naturalnym światłem słonecznym, a jednocześnie nadal zachowuje swój przytulny klimat. To świetne rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i aranżacyjne. Coraz więcej posiadaczy poddaszy w domu decyduje się na montaż okien dachowych.

Czy jednak zawsze jest do dobre rozwiązanie? Warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Zalety okien dachowych

Okna dachowe umożliwiają dostęp naturalnego światła słonecznego do pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Można je montować właściwie w każdym dachu, który jest nachylony pod kątem od 15 do 90 stopni. Są więc uniwersalne, a jednocześnie nie wpływają w żaden sposób na konstrukcję pokrycia dachowego. Co więcej, ze względu na utrudniony dostęp, zapewniają większy poziom bezpieczeństwa przed ewentualnymi włamaniami, a także chronią przed ciekawskim wzrokiem podglądaczy. Kołnierze do okien dachowych występują także w zespoleniach co umożliwia ich łączenie w pary w pionie i poziomie, a także rzędy np. 2x2, 2x3 itp., co daje wrażenie okazałego fragmentu szklanego dachu, na kształt pionowych fasad aluminiowych.

Wady okien dachowych

Ten rodzaj okien jest szczególnie narażony na oddziaływanie wilgoci, dlatego też bardzo ważne jest, aby wybierać modele paroszczelne (to zależy od materiału, z którego zostały wykonane). Również rama okien musi być zbudowana z tworzywa odpornego na wilgoć. Dodatkowo powinny być w nich zamontowane specjalne nawiewniki, zapewniające stałą wymianę powietrza. Firma PiK Plast posiada w sprzedaży wyłącznie okna spełniające powyższe wymagania. W ofercie posiadamy okna dachowe znanych producentów takich jak Fakro, Velux, czy Roto.

W okresie letnim okna dachowe mogą przyczyniać się do zbyt mocnego nagrzania pomieszczeń znajdujących się na poddaszu, dlatego warto zamontować w nich rolety lub żaluzje. Okna tego rodzaju stosunkowo szybko się brudzą, dlatego też wymagają częstego czyszczenia. W porze zimowej należy również regularnie usuwać zalegający na szybie śnieg, a jesienią — zeschłe liście.

Znając wszystkie wady i zalety okien dachowych, można dokonać w pełni świadomego wyboru. Z całą pewnością jednak jest to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale i bardzo funkcjonalne.

 

Drzwi to jeden z najczęściej i najbardziej intensywnie eksploatowanych elementów w większości domów czy mieszkań. Są narażone na oddziaływanie mechaniczne, zabrudzenia, a także naturalne procesy przyczyniające się do ich niszczenia. Warto zatem dowiedzieć się, jak właściwie czyścić i konserwować drzwi.

Sposoby skutecznego czyszczenia i konserwacji drzwi

Właściwe czyszczenie i konserwacja drzwi zależy przede wszystkim od tworzywa, z jakiego zostały wykonane.

  • Drzwi drewniane powinny być oczyszczane preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Najlepiej sprawdzają się środki o konsystencji mleczka lub pasty. Jeśli chcemy odświeżyć tego rodzaju drzwi lub zmienić ich kolor, wystarczy pomalować je lakierem lub specjalną farbą do drewna. Lakier do odświeżenia naturalnego koloru drewna powinien być dobierany w odcieniu nieco jaśniejszym niż poprzedni. Modele użytkowane przez wiele lat, które wymagają dodatkowej renowacji, można oszlifować, oczyścić, a następnie pomalować bejcą lub lakierem koloryzującym.
  • Drzwi PCV podobnie jak okna PCV są stosunkowo łatwe w czyszczeniu i konserwacji, o czym piszemy na naszym blogu w rozdziale pt. jak dbać o okna PCV (link). Zabrudzenia można bez większych problemów zmyć letnią wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego. Do codziennej pielęgnacji nie należy jednak stosować agresywnych preparatów o wysokim stężeniu alkoholu, octanu czy rozpuszczalników, które mogą rozpuszczać tworzywo lub okleinę (w przypadku drzwi kolorowych) i pozostawić trwałe uszkodzenia na powierzchni drzwi. Niestety zniszczonych drzwi PCV nie da się skutecznie odnowić tak jak w przypadku drzwi drewnianych. Niewielkie uszkodzenia można retuszować specjalnymi flamastrami w kolorach oklein lub w przypadku okien białych kosmofenem występującym też pod nazwą fenosolu. Nie zawsze jednak takie działanie przynosi oczekiwane rezultaty zwłaszcza przy głębokich zarysowaniach.
  • Drzwi aluminiowe i z włókna szklanego są nieco mniej popularne. Cechuje je jednak niezwykła trwałość i wytrzymałość. Nie wymagają właściwie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Zabrudzenia można z łatwością zmyć wilgotną szmatką nasączoną delikatnym detergentem.

 

Odpowiednie zabiegi oczyszczania i konserwacji okien PCV zapewniają długie i bezproblemowe użytkowanie, a także przyczyniają się do tego, że okna przez długi czas prezentują się jak nowe. Warto zatem dowiedzieć się, jakie środki do mycia stosować oraz kiedy i jak konserwować okna PCV.

Środki do mycia szyb

Szyby w oknach PCV można myć większością ogólnie dostępnych środków do czyszczenia szkła. Nie można jednak stosować żadnych substancji trących czy past, które mogą powodować niemożliwe do usunięcia zarysowania. Nie należy zdrapywać mocnych zanieczyszczeń ostrymi narzędziami. Jeśli szyby są bardzo silnie zabrudzone, najpierw powinniśmy je obficie zmoczyć wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie wielokrotnie przecierać miękką szmatką, powtarzając czynność aż do uzyskania oczekiwanego efektu. W przypadku zabrudzeń klejami, piankami lub innymi środkami odpornymi na rozpuszczenie w wodzie, można zwilżyć białą szmatkę lub ręcznik papierowy benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem (np. acetonem) i kilkukrotnie przetrzeć zabrudzenie.

Jak konserwować okucia, ramy i uszczelki w oknach PCV?

Oprócz mycia szyb bardzo ważna jest również właściwa konserwacja innych elementów konstrukcyjnych okien PCV. Co roku należy smarować elementy okucia, w celu zapewniania im lekkiego działania i zapobiegania przedwczesnemu zużyciu. Najlepiej nadaje się do tego smar lub olej maszynowy, Należy jednak zwracać uwagę, by produkty tego rodzaju nie zawierały w swoim składzie żywic lub kwasów. Polecamy środki smarujące w sprayu, z plastikową rurką, która ułatwia aplikację w trudnodostępnych miejscach.

Ramy okien PCV powinny być przecierane środkami czyszczącymi podczas mycia szyb. Również i w tym przypadku nie można zdrapywać mocnych zabrudzeń ostrymi narzędziami, takimi jak szpachelki czy noże, ponieważ można w ten sposób uszkodzić ramę. Na rynku dostępne są też komplety kosmetyków, w skład których wchodzi mleczko do czyszczenia ram  okien PCV.

Uszczelki w oknach PCV wykonane są z wytrzymałego tworzywa EPDM odpornego na starzenie się czy oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pamięć kształtu uszczelki z pewnością wydłuża przesmarowanie jej wazeliną techniczną. Zabieg taki powinno się wykonywać raz na rok w okresie jesiennym. Zazwyczaj uszczelki nie są zgrzewane z profilem okiennym, więc jeśli dochodzi do ich uszkodzenia lub zużycia, można  je w prosty sposób wymienić. Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo je zidentyfikować i wymieniać w komplecie czyli uszczelkę w ramie i uszczelkę w skrzydle.

Gdy planujemy remont domu czy mieszkania, należy dodatkowo zabezpieczyć okna przed ewentualnymi zabrudzeniami, stosując np. folię ochronną. Zwłaszcza górne płaszczyzny skrzydeł najbardziej narażone są na niewidoczne z poziomu oczu zapylenia i zabrudzenia.

Po kilku kilkunastu latach części plastikowe, takie jak osłonki zawiasów czy plastikowe klamki w zasadniczy sposób różnią się barwą od ram czy skrzydeł okiennych (żółkną). Dla osób o dużej wrażliwości estetycznej polecamy także ich wymianę. Nie jest ona szczególnie kosztownym zabiegiem, a przywraca oknom pierwotny wygląd.

ZAPRASZAMY

Nasze biura czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

PiK Plast Piotr Janik

ul. Wierzbowa 10
59-300 Lubin

ul. Szpakowa 15
59-300 Lubin